H Zakazane królestwo Mustang
trudność
P

Zakazane królestwo Mustang

4000M
 • j cena:
  2 290 USD
 • d ilość dni:
  18 dni
 • c rodzaj wyprawy:
  TREKKINGI
 • q wielkość grupy:
  2-10 osób
 • k zatłoczenie:
  małe
 • a zakwaterowanie:
  3-gwiazdkowy hotel w Katmandu i Pokharze, schroniska w trakcie trekkingu (tzw. guesthouse'y).
 • g transport:
  Prywatny samochód, autobus turystyczny, samolot.
 • m wyżywienie:
  Śniadania w Katmandu i Pokharze, wszystkie posiłki w trakcie trekkingu.

Opis
wycieczki

Zakazane Królestwo Mustang – brzmi tajemniczo, prawda? To wyprawa dla prawdziwych koneserów, którzy pragną nie tylko konfrontacji z potęgą gór, ale i poznania cząstki świata, w którym człowiek od wieków żyje w naturalnej symbiozie z naturą, gdzie przenikają się rozmaite kultury i obyczaje.
Wyruszymy w wysokie pustynne regiony i wzdłuż brzegów Kali Gandaki (Czarnej Rzeki). Będziesz eksplorować z nami tysiącletnie klasztory buddyjskie, tajemnicze jaskinie, poznawać lokalne plemiona i rozkoszować się malowniczymi widokami.
Przygodę rozpoczniemy od odkrywania niezwykłej stolicy Nepalu, Kathmandu, gdzie odkryjesz urok zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, m.in. hinduistyczną Pasuphatinath, czy jedną z największych stup na świecie – Boudhanath. Zajrzymy do Thamelu – turystycznej dzielnicy miasta, gdzie tętni życie, w plątaninie wąskich uliczek, pośród kolorowych straganów, sklepików i kafejek. Zawędrujemy też na królewski plac Durbar Square i obejrzymy Świątynię Małp - Swayambunath.
Trekkingową część wyprawy rozpoczniesz od najgłębszego na świecie wąwozu rzeki Kali Gandaki i najwyżej położonej doliny Lo-Mangthang, niemal bezdrzewnej i jałowej. Będziesz przemierzać skaliste, strome szlaki oraz podziwiać panoramiczne widoki Nilgiri, Annapurny, Dhaulagiri i innych okolicznych szczytów. Trasa prowadzi przez wysokie szczyty, górskie lodowce i doliny. Region ten, który od tysięcy lat był w izolacji, zachował naprawdę szczególną kulturę, styl życia, zachowując praktycznie bez zmian dziedzictwo sprzed wieków. Domy w królestwie Mustang są w większości wykonane z kamienia i cegieł mułowych, wysuszonych słońcem. Z pewnością docenisz architekturę murów miejskich i czteropiętrowego pałacu w Lo-Manthang, które są jednymi z najpiękniejszych zabytków w regionie. Mustang to miejsce, gdzie ludzie zachowali odwieczne tradycje i reguły życia, także rodzinnego. Niektóre – dość kontrowersyjne, jak chociażby praktykowanie poliandrii (wszyscy bracia w rodzinie są mężem jednej kobiety).
Region Mustang znany jest jako Ostatnie Zakazane Królestwo; obszar ten był zamknięty dla obcokrajowców aż do października 1991. W Mustangu ludzie nazywają siebie Lobas, posiadają własnego króla, Jigme Palbar Bista. Gdy w 2007 roku Nepal został ogłoszony republiką, rząd odebrał mu oficjalnie ten tytuł. Jednak mieszkańcy Zakazanego Królestwa nadal go szanują i traktują jako swojego przywódcę. Bista udziela również na życzenie gościny. Wejście do Królestwa Mustang jest kontrolowane i wymaga specjalnego zezwolenia. W ten sposób mieszkańcy starają się chronić swoją tradycję od wpływów zewnętrznych i dbają o równowagę środowiska.
Trekking rozpoczniemy od Jomsom, skąd ruszymy do Kagbeni, w kierunku górnego Królestwa Mustang. Brzegiem rzeki Kali Gandaki będziemy zmierzać w górę do Lo-Mangthang, stolicy górnego Mustang.
Nasz 17-dniowy trekking to doskonała gratka dla tych, którzy chcą wędrować mniej utartymi, transhimalajskimi szlakami regionu. Polecamy go zwłaszcza osobom, które mają już jakieś doświadczenie w wyprawach wysokogórskich, sprawnym fizycznie i przygotowanym kondycyjnie na taką eskapadę.
Pobyt w królestwie Mustang to zapowiedź niezwykłych przeżyć, ciekawa lekcja historii i kultury regionu, w otoczeniu majestatycznej, tajemniczej przyrody.
Jeśli taki styl wędrowania Ci odpowiada, polecamy zainteresować się również dłuższą, lecz niezwykła wyprawą - Trekkingiem do górnego regionu Dolpo (28 dni).

Przedstawiona wyprawa, jak wszystkie inne oferty Meroway Adventure została ułożona wg naszej najlepszej wiedzy. Jeśli chciałbyś jednak dokonać modyfikacji by bardziej dopasować ofertę do Twoich potrzeb i oczekiwań - skontaktuj się z nami, postaramy się je spełnić - to Twoja droga podróży!

Dzień 1: Przylot do Katmandu. Witamy w Nepalu! Namaste! Po przylocie i zakwaterowaniu możesz odpocząć po podróży lub jeśli będziesz miał siły i ochotę – jeszcze tego samego dnia zwiedzić Świątynię Swayambhunath, tzw. Świątynię Małp. Świątynia powstała przed V wiekiem naszej ery i jest miejscem czczonym przez Nepalczyków. Położona jest na wzgórzu, skąd roztacza się piękny widok na miasto. Wieczór możesz spędzić w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu.
Dzień 2: Zwiedzanie doliny Katmandu. Tego dnia po śniadaniu najpierw zwiedzisz świątynię Pashupatinath. Jest to jedna z najstarszych hinduistycznych świątyń Nepalu, będąca świętym miejscem wyznawców hinduizmu, do którego licznie pielgrzymują. Ta wielka świątynia Shiwy składa się z wielu kompleksów oddzielnych budowli, pomników, a w wielu miejscach spotkacie świętych mężów Sadhu z tradycyjnie pomalowanymi twarzami. Następnie udamy się do sanktuarium Bouddhanath, z największą stupą w południowej Azji, będącego głównym ośrodkiem buddyzmu tybetańskiego w Nepalu. Następnie przejdziemy na centralny plac miasta – Durbar Square. To dawna siedziba królewska, zbudowana w XII wieku. Zobaczysz tu wiele unikalnych budowli, w tym świątynię Kumari Bahal (Dom Żyjącej Bogini), gdzie może dostąpisz spotkania z samą Kumari – żywym wcieleniem bogini. Nocleg w hotelu w Katmandu.
Dzień 3: Podróż z Katmandu do Pokhary (820m) autobusem turystycznym, czas trwania około 7 godzin. Pokhara oferuje wspaniałe widoki na Dhaulagiri, Manaslu, świętą Machhapuchhare, pięć wierzchołków Annapurny oraz wiele innych mniejszych szczytów. W Pokharze znajduje się wiele pięknych jezior, jeszcze tego samego dnia możemy zwiedzić najbardziej dostępne i piękne, Fewa Lake, płynąc łódką podziwiać piękne okoliczności przyrody. Wieczorem można też zaplanować zakupy i zjeść pyszną kolację w jednej z lokalnych restauracji. Pokhara to bardzo przyjemne miasteczko będące miejscem, w którym wielu turystów przygotowuje się do wyprawy w góry. Tego dnia nocujemy w Pokharze. *Opcjonalnie za dodatkową opłatą można wybrać lot krajowy (25 min).
Dzień 4: Rano wylatujemy z Pokhary do Jomsom. Tego dnia czeka nas około 4-godzinna wędrówka do Kagbeni (2840m). Lot będzie krótki, 20-minutowy, lecz w niesamowitych okolicznościach przyrody z widokiem na piękne ośmiotysięczniki Annapurnę i Dhaulagiri, przeniesie nas do stolicy regionu Mustang. Jomsom jest dużym miastem będącym stolicą regionu jest również głównym odcinkiem handlowym łączącym Tybet z trans-himalajskim regionem, to również główny obszar rzeki Kaligandaki. Zaczynamy trekking. Dziś śpimy w pensjonacie.
Dzień 5: Trekking z Kagbeni do Chele (3035m), około 6 godzin.
Dzień 6: Dziś rozpoczniemy wędrówkę początkowo w kierunku Eklo Bhatti, dotrzemy do przełęczy Taklam La Pass (3624m), dalej będziemy przemierzać płaskowyże i wąskie ścieżki z widokiem na szczyty Tilicho, Yakawa Kang i Damodara danda. Dotrzemy do wsi Samar a następnie do Syanbochen (3455m), przejdziemy również przez jaskinię znaną jako Ramchung Cave. Trekking około 7 godzin.
Dzień 7: Ruszamy w górę do Yamda La (3834m), miniemy kilka schronisk, czortentów i wsi w tradycyjnym tybetańskim stylu. Przekroczymy kilka górskich przełęczy, rozpoczniemy wspinaczkę w kierunku przełęczy Nyi Pass (4000m). Następnie rozpoczniemy zejście w kierunku Ghaymi (3500m), będącej trzecią co do wielkości miejscowością w regionie Lo. Tutaj śpimy. Trekking około 6 godzin.
Dzień 8: Po przekroczeniu rzeki Ghaymi, szlak zacznie się wznosić w kierunku płaskowyżu, miniemy długą ścianę młynków modlitewnych stanowiącą święty kamienny mur wyznawców buddyzmu. Dalej ruszymy do miejscowości Charang (3480m), w której znajduje się również klasztor buddyjski (gompa). Tu zostajemy na noc. Trekking około 6 godzin.
Dzień 9: Wędrówkę w kierunku Lo-Mangthang rozpoczynamy ze wspaniałym widokiem na szczyty Nilgiri, Tilicho, Annapurna I i Bhrikuti. Kontynuujemy wędrówkę w kierunku wietrznej przełęczy (3950m), z tego miejsca będziemy mogli obserwować już dolinę Lo-Mangthang. Podczas zejścia możemy spodziewać się pięknych widoków miasta otoczonego murami oraz wzgórz stanowiących granicę z Tybetem. Nocleg w Lo-Mangthang (3780m) - trekking około 6 godzin.
Dzień 10: Poznawanie Lo-Mangthang. Odwiedzimy świątynię Namgyal Gompa i Tingkhar. Namgyal Gompa położona jest na wzgórzu i jest bardzo istotnym klasztorem dla lokalnej społeczności, pełni również funkcję miejscowego sądu. Po wizycie w Namgyal Gompa wybierzemy się do Tingkhar, ostatniej głównej miejscowości na północny-zachód od Lo-Mangthang. Alternatywnie możemy wybrać wędrówkę do Tall Champa Lakhang "domu Boga", na który składają się czerwony klasztor Thugchen Gompa, Chyodi Gompa i charakterystyczne „entrance hall”, będących główną atrakcją tego miasta. Inną atrakcją jest cztero kondygnacyjny budynek pałacu Raja z widokiem na himalajskie wzgórza.
Dzień 11: Podczas wędrówki z Lo-Mangthang, proponujemy trek do Drakmar (3800m) przez Gyakar. W Gyakar znajduje się ponad 1200 letni klasztor Ghar Gompa z najbardziej tu cenionym Guru Rinpocze. Gompa jest również znana ze swoich malowideł skalnych. Zgodnie z legendą, każdy, kto wypowie jedno życzenie w Ghar Gompa, zostanie ono na pewno spełnione. Trekking około 7 godzin.
Dzień 12: Dziś wracamy do Ghiling (3806m), spacer potrwa 5-6 godzin, ale będziemy robić przerwy. Po dotarciu do miejsca gdzie zjemy lunch, proponujemy pozwiedzać okolicę i ruszyć w dalszą drogę dopiero wieczorem. Po lunchu pogoda staje się najbardziej wietrzna, wiatr miksujący się z pyłem może utrudniać komfortową wędrówkę.
Dzień 13: Wracamy z Ghiling w kierunku Chhuksang. Wędrówka potrwa około 5 do 6 godzin.
Dzień 14: To nasz ostatni dzień wędrówki, będzie dość długi (około 7 godzin). Opuścimy górny Mustang i wkroczymy na tradycyjną trasę trekkingu wokół Annapurny. Po obiedzie w Kagbeni udamy się w kierunku Jomsom. Jeśli pozostał nam jeden rezerwowy dzień, możemy rozważyć odwiedziny Muktinath.
Dzień 15: Czeka nas piękny 30 minutowy lot do Pokhary w pięknej scenerii z widokiem na ogromne masywy Annapurny i Dhaulagiri. Tego dnia proponujemy zwiedzanie Pokhary i jej okolic. Warto rozważyć skorzystanie z jednej z dodatkowych atrakcji jak lot paralotnią, skoki bungee, czy też wycieczka rowerowa po okolicy. Tego dnia nocujemy w Pokharze.
Dzień 16: Tego dnia w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, wrócisz do Katmandu turystycznym autobusem (ok 7 godzin jazdy) lub porannym lotem wylecisz z Pokhary (opcja dodatkowo płatna). W zależności od wybranej opcji będziesz miał więcej lub mniej czasu wolnego w Katmandu. Po dotarciu do Katmandu możemy zaplanować dalsze zwiedzanie miasta, możesz też po prostu zdecydować się na relaks lub spacer po Thamelu w celu poszukiwania pamiątek z podróży. Ostatniego wieczoru wszyscy spotkamy się na uroczystej kolacji aby celebrować ukończenie trekkingu.
Dzień 17: Dzień rezerwowy. Ten dzień można zaplanować na wycieczkę dodatkową (zachód słońca w Nagarkot, bungee czy rafting) lub po prostu odpocząć robiąc ostatnie zakupy na Thamelu. Jeśli jesteś zainteresowany wycieczką dodatkową - daj nam znać, zorganizujemy ją dla Ciebie.
Dzień 18: Pożegnanie i powrót do domu. Twoja podróż kończy się dzisiaj. To czas powrotu do domu. Nie zapomnij wymienić się e-mailami z Twoimi towarzyszami podróży! Przedstawiciel Meroway Adventure zabierze Cię na lotnisko około 3 godziny z planowanym lotem. W drodze do domu będziesz miał dużo czasu, aby zaplanować swoją kolejną przygodę ....Wysokich lotów.
h

Cena
i ekwipunek

 • Transfery z hotelu i lotniska
 • Zakwaterowanie i posiłki w trakcie całego trekkingu (w tym kawa i herbata do posiłków)
 • 3 noce w 3-gwiazdkowym hotelu w Katmandu (ze śniadaniem)
 • 2 noce w 3-gwiazdkowym hotelu w Pokharze (ze śniadaniem)
 • Opieka licencjonowanego anglojęzycznego przewodnika górskiego oraz asystenta (jeśli jest więcej niż 5 podróżnych) oraz tragarzy (1 tragarz na 2-óch podróżujących, max.łączna waga bagaży 25kg). Włącznie z ich pensją, ubezpieczeniem, wyposażeniem, sprzętem, opłatą za transport, nocleg i wyżywienie
 • Lot krajowy Pokhara-Jomsom-Pokhara
 • Autobus turystyczny Katmandu-Pokhara-Katmandu
 • Wszystkie niezbędne pozwolenia na trekking, w tym pozwolenie na trekking w królestwie Mustang
 • Opieka anglojęzycznego przewodnika miejskiego w trakcie zwiedzania Katmandu
 • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów zgodnie z Programem
 • Uroczysta kolacja pożegnalna
 • Ubezpieczenie podróżne OC 
 • Wszystkie podatki (rządowy i lokalne)
 • Opłata za wizę nepalską (opłata w dolarach, pamiętaj by przygotować 2 fotografie paszportowe)
 • Loty międzynarodowe
 • Opłata za nadbagaż w lotach krajowych (jeśli posiadasz więcej niż 15kg bagażu, istnieje konieczność opłacenia nadbagażu)
 • Opcjonalny lot krajowy do/z Pokhary (istnieje możliwość wykupienia)
 • Obiady i kolacje w Katmandu/Pokharze (z wyjątkiem uroczystej kolacji pożegnalnej)
 • Napoje w trakcie trekkingu (z wyłączeniem herbaty i kawy do posiłków)
 • Dodatkowa opłata za zakwaterowanie w Katmandu z powodu wczesnego przyjazdu/późnego wyjazdu
 • Wydatki własne i dodatkowe, tj. połączenia telefoniczne, pranie, ładowanie baterii w trakcie trekkingu, dostęp do WIFI, opłata za ogrzewanie (czasem możliwe w trakcie trekkingu), butelkowana woda, gorący prysznic w trakcie trekkingu, dodatkowy tragarz w przypadku nadbagażu
 • Koszty potencjalnej ewakuacji
 • Zwyczajowe napiwki dla przewodnika, tragarzy czy kierowców
 • Ciało:
 • Dobre buty trekkingowe za kostkę, ocieplane
 • Inne obuwie sportowe
 • Sandały
 • Kilka par dobrych skarpet pasujących do butów, w tym 2-3 pary skarpet ocieplanych
 • Oddychająca bielizna
 • Kilka koszulek, w tym z długim rękawem
 • Spodnie trekkingowe nieprzemakalne/oddychające
 • Spodnie typu leginsy/ do biegania/ do nart biegowych
 • Cieplejsze spodnie np. ocieplane polarem
 • Kurtka puchowa lub ciepły polar
 • Kurtka wierzchnia przeciwdeszczowa
 • Bluza sportowa/ wygodna dość ciepła bluzka z długim rękawem
 • Stuptuty
 • Rękawiczki cienkie polarowe
 • Rękawiczki grube polarowe lub narciarskie
 • Czapka
 • Szalik lub ocieplany komin
 • Nakrycie głowy przeciw słońcu (kapelusz/ chusta)
 • Ekwipunek trekkingowy:
 • Plecak trekkingowy duży – min. 60 litrów – optymalnie 70-80 litrów
 • Plecak podręczny ok. 35 litrów
 • Okrycie przeciwdeszczowe na plecaki
 • Dobry śpiwór – komfort ok. -10 stopni Celsjusza
 • Kije trekkingowe (można kupić na miejscu)
 • Okulary przeciwsłoneczne z filtrem
 • Czołówka
 • Ręcznik szybkoschnący
 • Peleryna przeciwdeszczowa (łatwo dostępna na miejscu)
 • Kubek termiczny/ termos
 • Apteczka/kosmetyki
 • Krem z filtrem przeciwsłonecznym
 • Pomadka z filtrem
 • Przybory toaletowe
 • Chusteczki nawilżające (w tym do higieny intymnej)
 • Żel do dezynfekcji rąk
 • Plastry na otarcia
 • Aspiryna, leki przeciwbólowe, leki przeciw biegunce, multiwitaminy do rozpuszczania, uniwersalny antybiotyk, lek na ból gardła, krople żołądkowe
 • Maść antybakteryjna, maść przeciwzapalna/przeciwbólowa
 • Folia NRC (trzymaj ją w plecaku podręcznym!)
 • Inne:
 • Przydadzą się mocne reklamówki (do pakowania rzeczy z plecaka)
 • Camelback

Miejsce
wycieczki

Znajdź swoją
Własną
drogę

Newsletter

Należymy do:

 • w Katmandu
 • i
 • w Katmandu
 • i

Zarezerwuj wyprawę

Prześlij nam swoje zapytanie a skontaktujemy się z Tobą aby omówić szczegóły wyprawy i pomóc w planowaniu.


+ 48