FAQ

H
Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytania dotyczące podróży, które mogą pojawić się w Twojej głowie. Jeśli o czymś zapomnieliśmy - daj nam znać.
Aktualnie tak! (styczeń 2022), należy jednak na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ tak jak na całym świecie, zasady związane z obostrzeniami mogą się zmieniać. W tej chwili do Nepalu, bez konieczności odbywania kwarantanny, mogą wjechać osoby z większości Państw świata ( w tym z Polski), które wykażą na lotnisku aktualny certyfikat poświadczający pełne zaszczepienie przeciw COVID oraz negatywny wynik testu PCR na obecność COVID. Test musi zostać przeprowadzony nie wcześniej niż 72h przed rozpoczęciem podróży (pierwszy check in)
Aby jechać w Himalaje nie jest niezbędne doświadczenie wysokogórskie! Dla trekkingów do poziomu trudności 2 wg naszej miary na meroway.pl, bez problemu poradzisz sobie bez doświadczenia wysokogórskiego. Przy trekkingach o poziomie 3 - zależy to od Twojego ogólnego przygotowania kondycyjnego i stanu zdrowia. Większość podróżnych spokojnie radzi sobie też z tym poziomem, oczywiście należy być wóczas w dobrej kondycji fizycznej. Trekkingi i wyprawy od poziomu 4 wymagają doświadczenia wysokogórskiego.
To naturalne, że możesz zastanawiać się czy jesteś dostatecznie dobrze przygotowana/y do przeżycia przygody w Himalajach. W każdym trekkingu/wyprawie określamy poziom trudności i wskazujemy jakie przygotowanie jest konieczne. Jeśli jesteś osobą dość sprawną fizycznie, przez co rozumiemy, że aktywność fizyczna jest obecna w Twoim życiu, powinnaś/powinieneś sobie spokojnie poradzić z każdą wyprawą do stopnia trudności 3. Zachęcamy też do dodatkowego przygotowania dla Twojego komfortu na około 2 miesiące przed wyprawą. Pozwoli Ci ono czerpać z przygody pełnymi garściami. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy dana wyprawa będzie odpowiednia dla Ciebie - skontaktuj się z nami, pomożemy Ci to indywidualnie ocenić.
Najbardziej popularnym i tradycyjnym narodowym daniem w Nepalu jest Dal Bhat, posiłek składający się z gotowanego lub parowanego ryżu, Bhat, oraz zupy z soczewicy, Dal, podawany z tarkari – mieszanką dostępnych sezonowych warzyw. Dal Bhat często podawany jest z mięsem, głównie kurczaka lub kozy, kosztuje około 5 USD. Kuchnia nepalska jest dość różnorodna, oprócz dal bhat można wybierać z naprawdę sporego menu, w tym takiego, które jest przystosowane do podniebienia europejskich turystów. Dobry obiad w Katmandu i innych dużych miastach kosztuje zazwyczaj od 4 -6 USD, w małych miejscowościach około 4-5 USD. Posiłki w ekskluzywnych restauracjach to koszt około 10 USD. Można też wybierać prawdziwie lokalne bary, w których posiłek będzie kosztował około 3 USD.
W szczegółach oferty prezentujemy najistotniejsze informacje dodatkowe dotyczące przygotowania fizycznego. Oczywiście im poziom wyprawy wyższe (wg naszej skali), tym przygotowanie fizyczne powinno być większe. Oferty do poziomu 3 wymagają przeciętnej sprawności fizycznej, wystarczające jest regularne uprawianie sportu 2 do 3-ech razy w tygodniu. Polecane jest mieszanie wysiłku aerobowego i siłowego oraz w miarę możliwości - przeplatanie ich kilkugodzinnymi wycieczkami górskimi na minimum 2 miesiące przed wyprawą. W przypadku ofert o poziomie 4 musisz posiadać dobre przygotowanie fizyczne i mieć doświadczenie wysokogórskie. Przygotowując się do wyprawy o poziomie 4 i więcej niezbędny jest co najmniej 2-godzinny intensywny trening aerobowy i siłowy około 3 razy w tygodniu na minimum 3 miesiące przed wyprawą. Oczywiście podane kryteria są umowne i zależne od Twojego punktu startowego, ogólnej wydolności organizmu, predyspozycji i stanu zdrowia. Oczywiste jest, że jeśli już jesteś osobą sprawną fizycznie, to przygotowanie do wyprawy o poziomie trudności 3 zajmie Ci mniej czasu niż osobie, która uprawia sport okazjonalnie. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość lub potrzebujesz więcej informacji w tym temacie - śmiało - kontaktuj się z nami!
Podróże organizujemy dla minimum 2-óch uczestników. Jak najbardziej możesz jednak zgłosić się samodzielnie, istnieje bardzo duża szansa, że znajdzie się co najmniej 1 osoba, która również będzie chciała wybrać się w preferowaną przez Ciebie podróż. Twoja elastyczność co do daty podróży z pewnością zwiększy szansę na realizację oferty.
Absolutnie nie ma ograniczeń wiekowych! W ofercie Meroway Adventure jest bardzo wiele ofert o zróżnicowanym stopniu trudności co pozwoli na znalezienie oferty najlepszej dla siebie. Ograniczenia wynikają raczej z Twojej ogólnej sprawności fizycznej, doświadczenia górskiego czy też stanu zdrowia. W prostszych wyprawach górskich mogą brać udział również starsze dzieci o ile zaznajomione są z wysiłkiem fizycznym i nie obce są im kilkugodzinne wycieczki górskie.
Nie. Pierwszy dzień w naszej ofercie to dzień przylotu do Katmandu, ostatni - dzień wylotu z Katmandu. Proponowane oferty nie uwzględniają lotów międzynarodowych, na Twoje życzenie, możemy się jednak zająć ich rezerwacją. Bez względu na to w jaki sposób rezerwujesz lot międzynarodowy, do całkowitego czasu wycieczki musisz doliczyć czas niezbędny na lot.
Oczywiście, Meroway to Twoja droga podróży. Wszystkie wyprawy zostały zaprojektowane wg naszej najlepszej wiedzy, jeśli jednak chciałbyś dokonać modyfikacji by bardziej dopasować ofertę do Twoich potrzeb i oczekiwań, daj nam znać. Postaramy się je spełnić. Rozważając modyfikację warto jednak pamiętać o jednym z podstawowych warunków bezpieczeństwa - aklimatyzacji. Wyprawy wysokogórskie ze względu na swój charakter wymagają odpowiedniej aklimatyzacji, droga w górę (dotyczy trekkingów górskich i wspinaczek) w naszych ofertach jest tak zaprojektowana aby zadbać o odpowiednią aklimatyzację w miarę zwiększającej się wysokości. Jeśli chciałbyś zmodyfikować ten element podróży - pamiętaj - skrócenie tego etapu podróży jest wskazane wyłącznie w przypadku bardzo dobrej kondycji fizycznej, stanu zdrowia i najlepiej - doświadczenia wysokogórskiego.
To zależy. Lot z Polski w dwie strony, z jedną przesiadką kosztuje zazwyczaj pomiędzy 2500 a 3500 PLN i zależy od terminu rezerwacji. Najbardziej popularne linie realizujące rejsy na trasie Warszawa-Katmandu to Qatar Airways, Emirates i Turkish Airways. Warto również rozważyć lot z Berlina, Pragi czy Budapesztu, sprawdzić też linie Ethihad czy Flydubai. Część podróżnych wybiera lot przez Delhi, dzięki czemu łatwiej znaleźć promocyjne połączenie jeśli tylko jesteśmy w stanie zaakceptować dłuższy czas podróży. Generalnie zachęcamy do śledzenia promocji linii lotniczych, które czasami pozwalają na znalezienie lotu w naprawdę okazyjnej cenie, w okolicach lub nawet sporo poniżej 2000 PLN. Główne miejsca przesiadkowe to Dubaj i Doha.
Jeśli tego potrzebujesz, oczywiście, możemy zająć się organizacją Twojego lotu międzynarodowego. Postaramy się znaleźć najlepszy możliwy lot w okresie, którym jesteś zainteresowany. Zwracamy jednak uwagę, że nie współpracujemy z żadnym pośrednikiem i korzystamy z regularnych ofert dostępnych w Internecie, może się więc zdarzyć tak, że oferta, którą znajdziemy będzie wyższa niż ta, którą znalazłbyś samodzielnie. Jeśli jesteś zainteresowany wyjazdem do Nepalu i wiesz o tym z wyprzedzeniem, szczerze zachęcamy do śledzenia promocji linii lotniczych, czasami można znaleźć prawdziwe perełki, trzeba być czujnym!
W Meroway Adventure chcemy być możliwie elastyczni. Jesteśmy przekonani, że to my powinniśmy dopasowywać się do Twoich oczekiwań i możliwości w zakresie daty podróży, a nie odwrotnie. W naszym Zespole pracuje wielu Przewodników, mamy możliwość realizacji oferty w wielu terminach. Jeśli znajdą się co najmniej 2 osoby, które wybiorą podróż w tym samym terminie, zostanie ona zrealizowana. W formularzu rezerwacji wskaż nam więc kiedy chciałbyś jechać (często będzie to zależne od atrakcyjnej promocji na lot), jeśli dodatkowo zaznaczysz opcję, że jesteś elastyczny co do daty - duża szansa, że podróż się odbędzie.
Zwyczajowo sezon trekkingowy rozpoczyna się od połowy lutego i trwa do połowy maja, a następnie od połowy września do połowy grudnia. Miesiące cieszące się największą popularnością to marzec i kwiecień oraz październik i listopad, wówczas pogoda zazwyczaj jest najbardziej słoneczna, a przejrzystość powietrza największa, co zwiększa szansę na przepiękne widoki. Podróżni decydują się również na trekkingi poza szczytowym sezonem, należy się wówczas jednak liczyć z większą możliwością opadów deszczu (wrzesień) lub śniegu i chłodu (grudzień-luty). Nie rekomendujemy podróży górskich w miesiącach czerwiec-sierpień, wówczas w Nepalu jest monsun i podróżowanie jest ryzykowne. W przypadku ekspedycji – daty ustalane są indywidualnie w zależności od planów i celów osoby podróżującej.
Minimalna ilość osób przy której organizacja trekkingu jest gwarantowana to 2 - maksymalna - 10. Dla wypraw na szczyt trekkingowe jest to odpowiednio 2 osoby i 6 osób. W przypadku ekspedycji liczba jest ustalana indywidualnie. Z naszego doświadczenia najlepiej sprawdzają się podróże kilkuosobowe, wierzymy, że najbardziej wartościowa turystyka w górach wysokich to taka, która odbywa się w grupach nie przekraczających 10 osób, wówczas jesteśmy znacząco bardziej elastyczni i mamy dostęp do miejsc czasami niedostępnych dla dużych zorganizowanych grup. Doświadczenie podpowiada nam również, że grupy kilkuosobowe najlepiej się integrują i czerpią bardzo dużo z wzajemnych doświadczeń i pomysłów.
Tak, aby podróżować po Nepalu i przekroczyć jego granicę, niezbędna jest wiza. Wizę można wyrobić w biurach imigracyjnych, Ambasadzie Nepalu, najczęściej jednak wyrabiana jest po przylocie na lotnisku Tribhuvan International Airport w Katmandu. Otrzymanie wizy trwa moment, wypełniasz krótki formularz, potrzebujesz 2 fotografie paszportowe oraz odpowiednią ilość pieniędzy, najlepiej w USD lub adekwatną ilość w rupiach nepalskich. Koszt wizy 15-dniowej – 25USD, 30-dniowej- 40 USD, 90-dniowej – 100USD. Wiza jest wielokrotnego wjazdu istnieje również możliwość jej przedłużenia za dodatkową opłatą.
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, wśród zaleceń jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Koszty pobytu w szpitalach państwowych są niewielkie, a w prywatnych klinikach wynoszą od 35 do 40 USD za dobę.
Nepal jest jednym z nowych państw demokratycznych na świecie, w kraju jest wiele aktywnych partii politycznych, idei, ideologii i liderów. Zdarzają się zakłócenia w niektórych częściach kraju, które czasami przeradzają się w publiczne strajki. Sytuacje te nie mają jednak wpływu na codzienne życie mieszkańców większości regionów kraju oraz nie mają wpływu na bezpieczeństwo turystów. Rząd Nepalski i Nepalczycy doskonale rozumieją, że turystyka jest jednym z głównych źródeł zapewniających przychód i rozwój w kraju, dlatego absolutnie starają się wspierać tą gałąź gospodarki i szybko reagują na wszelkie pojawiające się ryzyka w tym obszarze.
Oficjalną walutą w Nepalu jest rupia nepalska, dość powszechnie jednak akceptuje się płatności dolarami amerykańskimi, czasami euro. Zachęcamy do zabrania w podróż dolarów amerykańskich i wymianę ich na rupie nepalskie w Katmandu. W mieście znajduje się mnóstwo kantorów i bankomatów. Nie polecamy zakupu rupii nepalskiej w Polsce, kurs zazwyczaj jest bardzo niekorzystny.
Minął już ponad rok od tragicznego trzęsienia ziemi w Nepalu. Zgodnie z zapewnieniem władz, licznymi raportami i na podstawie naszej własnej weryfikacji możemy oświadczyć,że podróżowanie do Nepalu jest bezpieczne. Skutki trzęsienia ziemi są nadal odczuwalne, ale dla samych mieszkańców, zwłaszcza w miesjcach nie znajdujących się w pobliżu szlaków górskich. Zapraszamy serdecznie do przeczytania pełnego raportu z maja 2016, który znajdziecie na naszym blogu.
B

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania do Meroway Adventure, zapraszamy - pisz do nas.

Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak to możliwe.

Znajdź swoją własną drogę

Znajdź swoją
Własną
drogę

Newsletter

Należymy do:

  • w Katmandu
  • i
  • w Katmandu
  • i