Ceny w Nepalu

Ceny w Nepalu

o03/01/2019

Cześć!
Zachęceni rozmowami z naszymi Gośćmi z minionego sezonu, postanowiliśmy przedstawić Wam aktualizację cen i kosztów podróży do Nepalu, jak to wygląda dzisiaj, z początkiem 2019 roku. Oczywiście każdy z nas ma różne zwyczaje, upodobania, oczekiwania a budżet, który jest niezbędny aby podróżować po Nepalu może być bardzo różny, jeśli jednak szukacie naprawdę taniego kraju, to raczej nie powinniście wybierać Nepalu. Jeśli nawet lubicie luksusy ( a jakże, w Nepalu też możliwe!), możecie mieć różne postrzeganie tego czym jest luksus, nepalski luksus to niekoniecznie ten, który znacie z Europy, niemniej jednak możecie się czasem mile zaskoczyć. Tutaj od razu podpowiadamy, że im bardziej luksusowo ;) tym drożej.

Więc teraz trochę konkretów i ogólnych zasad.

 • Im wyżej, tym drożej – tutaj sama logika podpowiada dlaczego tak jest. Tragarze wnoszą w górach towary do schronisk, nie ma łatwych dróg, często są to tylko ścieżki znane wybranym, nie ma transportu samochodowego w wielu miejscach, kolejowego itp. Im więcej pracy musiało zostać włożone by dany towar dotarł na miejsce, tym naturalnie jego cena musi być wyższa. To chyba dość proste.
 • W stolicy, Katmandu, jest zdecydowanie drożej niż w innych miejscach, choć w samym największym nepalskim mieście jest też bardzo różnorodnie (są tanie miejsca!). Im dalej od Tamelu (turystycznej, najbardziej znanej dzielnicy miasta), tym bardziej ceny topnieją.
 • Nepal wcale nie jest tanim krajem do podróżowania, z zastrzeżeniem, że nie organizujecie wszystkiego sami, nie śpicie u znajomych i omijacie popularne miejsca. W dużym skrócie i uproszczeniu, ale tak to mniej więcej wygląda. Myśląc o podróży do Azji często mamy wyobrażenie, że jest tam tanio, zakładamy więc, że w Nepalu (przecież to azjatyckie państwo...) również musi być tanio. Niestety, poza pewnymi wyjątkami dla podróżnych z poza Nepalu, jest drożej niż w wielu innych azjatyckich krajach.
 • Loty do Lukli nie są tanie, a jak nie ma pogody to robi się naprawdę drogo (alternatywą czasem jest lot helikopterem, droższy niestety)
 • W Kathmandu są hotele 4-gwiazdkowe, których ceny są zbliżone do naszych cen w podobnych hotelach. Można jednak znaleźć miejsca, gdzie prześpicie się za 8-10 USD
 • Możecie zjeść smaczny, tradycyjny nepalski obiad lub ciepłą kolację w znanej i dobrej restauracji na Thamelu, zapłacicie za nią jednak ok. 10-12 USD/ osobę. Możecie też zjeść w lokalnym barze za 4-5 USD. Tutaj Waszym przyjacielem będzie nepalski Przewodnik, przy nim będziecie mieli szansę zjeść naprawdę po lokalnych cenach. Może to przykre, ale czasem w niektórych "lokalnych" miejscach cena dla podróżnych będzie wyższa niż dla Nepalczyków. W tych naprawdę lokalnych, w których stołują się mieszkańcy Nepalu na co dzień, powinniście otrzymać tę samą lub podobną cenę.
 • Bardziej popularne trasy trekkingowe wcale nie są droższe, wyższe ceny paradoksalnie mogą być w miejscach, gdzie trudniej dostarczyć towar, a w których pojawia się mniej podróżnych. Tu reguła jednak nie jest 1:1 pewna.

 

Jedzenie. 

Specjalnie dla Was trochę cen jedzenia i napojów i aby były konkrety wrzucamy po prostu menu z trasy. Zdjęcia te są z trasy Dookoła Annapurny z sezonu jesień 2018. Możecie zobaczyć jak wyglądają aktualne ceny. Na trasie do bazy pod Everestem jest podobnie. W Katmandu łatwo o większe zróżnicowanie cen. 100 rupii to w przybliżeniu 1 USD.

Gdzie mieszkać.
Jeśli nie zamawiacie serwisu u nas, polecają się międzynarodowe wyszukiwarki hoteli. Bez dużych problemów zarezerwujecie przyzwoite spanie. Kierujcie się opiniami poprzednich gości, to naprawdę pomaga. My jako biuro zazwyczaj mamy przywileje związane z preferencyjnymi stawkami i dostępnością miejsc. Korzystamy tylko z tych hoteli, które się dobrze sprawdzają i, które są lubiane przez naszych Gości, ale jeśli bardzo chcecie rezerwować samodzielnie, na pewno się uda. Ceny w Katmandu i Pokharze, które są najpopularniejszymi miastami w Nepalu, zaczynają się od ok. 8-10 USD za miejsce w pokoju w hostelu do… naprawdę wysokich kwot. Przyzwoity pokój 2-osobowy w hotelu turystycznym zarezerwujecie za ok. 20-25 USD. W hotelu 3-gwiazdkowym – za ok. 40-50 USD.

W górach śpi się zazwyczaj w tzw. guesthouse'ach czyli schroniskach. Ceny noclegów są różne, często noclegi są za darmo pod warunkiem, że w pełni żywicie się w restauracji/stołówce właściciela danego miejsca. Na bardziej popularnych trasach, typu Trekking do Bazy pod Everestem jest dostępna bardzo szeroka baza noclegowa włączie z dobrej klasy hotelami w wybranych miejscowościach.

Transport.
Najbardziej popularne oprócz nóg są riksze (rowerowe) oraz autobusy turystyczne. Popularne w miastach są również taksówki. W transporcie autobusowym najbardziej popularna jest trasa do i z Pokhary, bilet autobusowy w transporcie turystycznym na tej trasie to ok. 15 USD w jedną stronę. Alternatywą są loty lokalne, do Lukli na przykład prawie wszyscy podróżują właśnie samolotem. Lot z Katmandu do Lukli w 1 stronę to cena ok. 180 USD. Najdroższą alternatywą poza helikopterem jest prywatny transport samochodowy. Jeśli się na niego decydujecie, warto zebrać większą ekipę by koszty się rozłożyły. Ceny paliwa w Nepalu są naprawdę wysokie, a drogi mocno niesprzyjające, czasem są to tylko namiastki dróg, możecie się bardzo zaskoczyć widząc rachunek za taki transport. Oczywiście nie dacie się zaskoczyć bo jesli nie korzystacie z naszych usług (wtedy my nad wszystkim panujemy), uzgadniacie dokładnie cenę przed startem podróży! :)

 

W dużym skrócie to tyle, gdybyście mieli jakieś pytania, śmiało, zadawajcie je w komentarzach albo w wiadomościach prywatnych. Pozdrawiamy i mamy nadzieję do zobaczenia na himalajskim szlaku lub gdzieś w zakamarkach ulic uroczego Katmandu :)

Znajdź swoją
Własną
drogę

Newsletter

Należymy do:

 • w Katmandu
 • i
 • w Katmandu
 • i