10 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed wyjazdem do Nepalu

10 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed wyjazdem do Nepalu

o23/06/2016

 

1. Nie podróżuj w górach samotnie. Himalaje to nie Bieszczady, wbrew temu co przyjęło się czasem czytać w Internecie, pomoc nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki i nie wszyscy mówią po angielsku, zwłaszcza na mniej popularnych szlakach. Sytuacje mogą być nieprzewidywalne. Zgodnie z rekomendacją TAAN (Trekking Agencies’ Association of Nepal) i rządu nepalskiego, polecamy zawsze podróżować z licencjonowanym przewodnikiem lub przynajmniej tragarzem będącym narodowości nepalskiej. W razie kłopotów możesz być prawie pewien/pewna, że otrzymasz pomoc niezwłocznie.


2. Nepal to nie tylko góry. Wprawdzie Himalaje pokrywają ponad 80% powierzchni kraju, Nepal ma też tropikalną część. Poza eksploracją szlaków górskich, warto odwiedzić na przykład narodowy park Chitwan, w którym można spotkać dzikie zwierzęta, miejsce narodzin Buddy Lumbini, piękną Pokharę i oczywiście poznać trochę głębiej Katmandu i okolice stolicy. Jest wiele ciekawych miejsc poza tymi najbardziej znanymi z broszur i przewodników. Warto podpytać lokalnych mieszkańców.


3. Dominującą religią Nepalu nie jest buddyzm. Wprawdzie podróżując po kraju, zwłaszcza ograniczając podróż do Katmandu i gór możemy mieć wrażenie, że dominującą religią jest buddyzm. W rzeczywistości wyznawców buddyzmu jest tylko 10%, 80% stanowią wyznawcy hinduizmu, 4% wyznawcy islamu, pozostałość to religie mniejszościowe, w tym chrześcijaństwo i religie plemienne. Przy okazji - pamiętaj, nie dotykaj głów małych dzieci, nie jest to dobrze postrzegane.


4. Jedz i pij bezpiecznie. Oczywiście zachęcamy byś próbował lokalnych potraw i stołował się nie tylko w dobrych restauracjach. Pamiętaj jednak o tym, że warunki sanitarne w Nepalu są znacząco gorsze niż te, które znamy w kraju, spotkasz się też z zupełnie inną florą bakteryjną. Pij tylko butelkowaną wodę i zachowaj zdrowy rozsądek w eksplorowaniu kuchni.


5. Narkotyki nie są legalne. Bardzo prawdopodobne, że zaraz po przyjeździe gdzieś na ulicach stolicy zostanie Ci zaproponowane kupno marihuany. Co więcej, zazwyczaj sprzedający ją młodzi mężczyźni nie będą bardzo ukrywać faktu, że proponują Ci zakup, nie daj się zwieść pozorom. Choć władze nepalskie przymykają trochę oko na tę sytuacje, nie oznacza to, że ją akceptują. Narkotyki w Nepalu nie są legalne (tak, tak, wiemy- w górach można spotkać wiele zielonych krzaków konopii indyjskich).

 

6. Tak może oznaczać nie. Na początku trudno się trochę w tym odnaleźć, lecz warto wiedzieć, że w kulturze nepalskiej kiwanie głową, które dla nas wyraża akceptację albo odpowiedź tak czy potwierdzający ton yhym nie oznacza zgody, akceptacji czy potwierdzenia. Znaczy tylko tyle, że Twój rozmówca słyszy co mówisz.


7. Niedziela jest sobotą:) Nepalczycy niedzielę mają w sobotę, tego dnia większość urzędów jest zamknięta, część osób nie pracuje, świętuje. Jeśli więc planujecie coś załatwić w urzędzie w sobotę po przylocie, możecie się zdziwić ;)


8. Prąd to wciąż dobro luksusowe. Musisz się pogodzić z faktem, że nawet w stolicy prąd dostarczany jest tylko w wybranych godzinach i to nieregularnie. Może się zdarzyć, że jednego dnia o godzinie piątej popołudniu prąd będzie, kolejnego dnia już nie. Jeśli więc potrzebujesz, korzystaj wtedy kiedy jest lub po prostu zaakceptuj nieprzewidywalność.


9. Ahoj, gdzie jesteś nietknięty cywilizacją Nepalu? :) Choć Himalaje są przepiękne i w większości bardzo czyste, a sam Nepal w wielu miejscach wciąż bardzo dziewiczy, trzeba wiedzieć, że nie wszędzie tak jest. W związku z mocno ograniczoną infrastrukturą drogową, jak również m.in. z korzystaniem z nie najlepszej jakości paliw czy silników, w stolicy i w trakcie podróży lądem powietrze może nie być czyste. Możesz spotkać smog, kurz i pył. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się maski, na pocieszenie – można znaleźć takie o naprawdę fajnych wzorach, są tanie ;)


10. Porządek to czasem nieporządek. Nie polegaj w pełni na rozkładach jazdy, deklaracjach odnośnie umówionej godziny startu podróży, czasu kolacji czy też drogi, którą będziecie podróżować. Nepalczycy są słowni, choć ich bufor czasowy zazwyczaj jest trochę większy niż ten, do którego przywykliśmy. Może zabraknąć paliwa, mogą zablokować drogę, niespodziewany strajk czy odwiedziny poprzedniego wieczoru brata, który przyjechał po roku nieobecności. To wszystko i wiele więcej może zmienić trochę plany. Bądź otwarty, miej cierpliwość i zrelaksuj się. Finalnie i tak prawie na pewo będziesz zadowolony!

To oczywiście nie są wszystkie ważne kwestie, które warto znać przed wyjazdem do Nepalu, ale warto o tych wskazanych wiedzieć. Jeśli jesteście zainteresowani większą ilością informacji, śledźcie nas, będziemy pisać więcej! :)

 

 

 

Znajdź swoją
Własną
drogę

Newsletter

Należymy do:

  • w Katmandu
  • i
  • w Katmandu
  • i