Czas, kondycja, kasa. Jaki trekking wybrać?

Czas, kondycja, kasa. Jaki trekking wybrać?

o02/09/2015
Kategorie: Wyprawy , Nepal Tagi: #trekking , #Himalaje , #Podróże

 Może marzycie o podróży w Himalaje od dawna, może jednak ta myśl pojawiła się całkiem niedawno? Prawdopodobnie macie górskie doświadczenie, może znacie na wylot nie tylko Sudety, ale również Tatry, zaliczyliście też kilka tras w Dolomitach. A może przeciwnie? W góry chodzicie okazjonalnie, choć je bardzo lubicie i chcielibyście więcej? Pracujecie na etacie i najdłuższy urlop na jaki możecie liczyć to 2 tygodnie, czy też to Wy ustalacie sobie długość jego trwania? I jeszcze budżet…Zbieracie od lat na tą jedną wymarzoną podróż życia, każdą złotówkę przed wydaniem oglądacie z dwóch stron czy też możecie i chcecie pozwolić sobie na większy wydatek?
Kryteriów jakie bierzecie pod uwagę planując podróż jest zapewne wiele i znacznie więcej niż wymieniliśmy, informacji o trekkingach w Nepalu również niemało. Chcąc jednak pomóc Wam dokonać właściwego wyboru, postanowiliśmy podzielić się kilkoma informacjami, które mamy nadzieję wzbogacą Waszą wiedzę. Pomożemy dokonać Wam wyboru trekkingu ze względu na 3 przedstawione przez nas główne kryteria: dostępny czas, doświadczenie i budżet.
Oto one.

Dostępny czas.
Może należycie do tych szczęśliwców, którzy wolnego czasu mają dużo. Może będzie to właśnie ta podróż – jedna z największych planowanych w Waszym życiu. Może jednak będzie to wyprawa, którą wprawdzie planujecie od dłuższego czasu, ale na którą macie maksymalnie 2 tygodnie? To wszystko ma znaczenie i warto wiedzieć na co się decydujecie.

 

Propozycja nr 1: Annapurna o wschodzie słońca, trekking popularnie zwany Poon Hill Trek lub Ghorepani Trek– około 11 dni.
Jest to jeden z najciekawszych krótkich i przy tym fizycznie łatwych trekkingów. To wyprawa przez nepalskie wsie, z malowniczym widokiem na szczyty górskie, rododendronowe i bambusowe lasy. Mimo względnej łatwości, trasa na pewno będzie ekscytująca i pozwoli na delektowanie się najpiękniejszymi krajobrazami, zwłaszcza z wierzchołka Poon Hill, przez wielu turystów uznanego za najlepszy punkt widokowy nie tylko w regionie Annapurny, ale na całym świecie. W trakcie wyprawy osiągacie maksymalną wysokość 3210 m n.p.m., sam trekking potrwa około 5-6 dni, w połączeniu ze zwiedzaniem Pokhary i Kathmandu oraz przelotem, na całą podróż musicie rezerwować około 11 dni.

Propozycja nr 2: Trekking do bazy pod Annapurną – około 13 dni.
W wersji ambitnej jest to również stosunkowo krótki, lecz będący większym wyzwaniem kondycyjnym trekking. To podróż do serca Himalajów – Sanktuarium Annapurny, gdzie w górskim amfiteatrze można doświadczyć wyjątkowego przeżycia podziwiając wschód słońca nad tym niezwykłym ośmiotysięcznikiem. W trakcie tej wyprawy z bliska zobaczycie też świętą górę Machhapuchhare. Ta podróż w wersji dla ambitnych to około 8-9 dni trekkingu, łącznie ze zwiedzaniem urokliwej Pokhary i Kathmandu i przelotem– około 13 dni. Maksymalna wysokość jaką osiągniecie podczas tej wyprawy wynosi 4 130 m n.p.m. Klasyczna wersja tego trekkingu to podróż około 15-dniowa.
Do czasu tegorocznego trzęsienia ziemi na liście popularnych krótkich trekkingów był również region Langtang, który tymczasowo nie jest rekomendowanym miejscem podróży zanim część szlaków turystycznych nie zostanie odbudowana.

Propozycja nr 3: Trekking do bazy pod Everestem wyzwanie – około 13 dni.
Bardzo popularny i wciąż jeden z najpiękniejszych trekkingów, miejsce, gdzie wznoszą się cztery z sześciu najwyższych szczytów Ziemi: Everest, Lhotse, Makalu i Cho Oyu. Prawdziwa korona świata, zapierające dech w piersiach widoki. Ekscytujące lądowanie w Lukli, piękny obszar parku narodowego Sagarmatha, stolica Szerpów Namche Bazaar, wierzchołek Kala Patthar i oczywiście obóz bazowy pod najwyższą górą świata. Trzeba tam być. W wersji dla ambitnych, osób o dobrej kondycji fizycznej i z górskim doświadczeniem przygoda potrwa około 9-10 dni. Z transportem, dniem rezerwowym na wypadek niepogody w Lukli i zwiedzaniem Katmandu – cała podróż zamyka się w 13-14 dniach. Klasyczna wersja tej wyprawy to 18 dni.
Jeśli macie więcej czasu, możecie bardziej szaleć 
Na drugim końcu skali w kontekście czasu trwania, tj. trekkingów najdłuższych, plasuje się Trekking w regionie Dolpo czy Trekking do bazy pod Kanczendzongą. Tu musicie rezerwować na podróż niemal miesiąc, sam trekking bowiem trwa około 25 dni. Są to jednak przygody niezwykłe, których nie da się opisać słowami. Warto choćby raz w życiu ich doświadczyć. Względnie długie są wyprawy na szczyty trekkingowe, te trwają około 3 tygodni.

 

Doświadczenie.
Planując wyjazd na trekking do Nepalu po raz pierwszy, chyba każdy zastanawia się jak to będzie. Czy jestem dostatecznie dobrego zdrowia, czy fizycznie dam radę? Czy moje doświadczenie górskie jest wystarczające? Co jeśli go prawie nie mam, czy mogę myśleć o podróży w Himalaje? Kiedy trekking do bazy pod Annapurną będzie szczytem kondycyjnych możliwości a kiedy wspinaczka na Island Peak będzie wyzwaniem możliwym do podjęcia? Jak to określić?
Jednej recepty oczywiście nie ma. Generalnie można powiedzieć, że dobra kondycja i zdrowie w połączeniu z doświadczeniem górskim są bardzo pomocne w trakcie trekkingów w Himalajach, a im lepsze zdrowie, kondycja i przygotowanie górskie, tym śmielsze górskie trasy można realizować i nie odbywa się to kosztem bezpieczeństwa. Czy to oznacza, że bez spełnienia trzech powyższych punktów nie masz czego szukać w górach Nepalu? Niekoniecznie. Należy jednak dokładnie zastanowić się nad wyborem miejsca podróży, określić swoje fizyczne możliwości i zawsze popracować nad przygotowaniem kondycyjnym przed wyjazdem. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych trekkingów w skali od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że jest to ocena dość subiektywna i odnosi się do standardowych tras i czasów przejść tych trekkingów. W przypadku wydłużania lub skracania podróży, jej trudność może oczywiście odpowiednio się zwiększać bądź zmniejszać.

 

Miejsce nr 1 – Poon Hill Trek i Trekking wokół doliny Katmandu.
Miejsce nr 1 w skali trudności ex aequo zajmują te dwa trekkingi. W naszej ocenie jeśli regularnie uprawiacie aktywność fizyczną o umiarkowanym stopniu (2-3 razy w tygodniu) a w Sudetach bez problemu wytrzymujecie 4-5 godzinne przejścia, jesteście gotowi. Oczywiście zgodnie ze wskazaniem wyżej – zawsze zachęcamy do dodatkowego przygotowania.

Miejsce nr 2 – Trekking do bazy pod Annapurną – wersja klasyczna.
To przygoda nieco trudniejsza, dostaje od nad 2 punkty na 5 w skali trudności. W trakcie tego trekkingu maszerujemy około 7 godzin przez kolejne 10 dni. Aby Wasze mięśnie dobrze się spisały potrzebne będzie trochę lepsze przygotowanie. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, w trakcie tego trekkingu jest jednak trochę podejść i przekraczamy już granicę 4000 m n.p.m. – warto przeżyć ten moment komfortowo.

Miejsce nr 3 – Trekking do bazy pod Everestem, Trekking Dookoła Annapurny, Trekking w regionie Mustang, Trekking wokół jezior Gokyo z bazą pod Everestem.
To trekkingi, które otrzymują od nas 3 punkty w skali trudności. Oczywiście różnią się między sobą, jedne są technicznie łatwiejsze (Trekking Dookoła Annapurny), inne trudniejsze (Trekking wokół jezior Gokyo z bazą pod Everestem), wszystkie jednak wymagają dość dobrej kondycji fizycznej oraz dobrego zdrowia. W trakcie tych trekkingów osiąga się wysokość do 5 545 m. n.p.m., a góry na tej wysokości naprawdę mogą zaskoczyć. Zdobywa się ją oczywiście stopniowo dbając o odpowiednią aklimatyzację, niemniej jednak nie rekomendujemy tych trekkingów osobom o przeciętnej kondycji fizycznej lub takich, które posiadają minimalne górskie doświadczenie.

Miejsce nr 4 – Trekking trzech wysokich przełęczy w regionie Everest, Trekking do bazy pod Makalu, Trekking wokół Dhaulagiri, Trekking w regionie Dolpo, Trekking do bazy pod Kanczendzongą.
W skali trekkingowej dajemy 4 na 5. Są to trekkingi wymagające, czasem trudne technicznie, czasem wyczerpujące fizycznie. Oczywiście trudności rekompensowane są niezwykłymi doświadczeniami, niemniej jednak są to przygody dedykowane dla osób posiadających doświadczenie w górach wysokich o ponadprzeciętnej kondycji fizycznej i psychicznej i o dobrym zdrowiu. Jeśli mieliście okazję spróbować wcześniej przynajmniej jednego trekkingu z tych o skali trudności 2 lub 3, będziecie wiedzieli czy jesteście gotowi na to wyzwanie.

Miejsce nr 5 – Szczyty trekkingowe.
Może Was to zdziwi, ale wyprawa na Mera Peak czy Island Peak przez Nepalczyków uznawana jest za trekking  I nie zmienia tego fakt, że dla części tych wypraw wymagane są nie tylko raki, ale też czekan, czy liny asekuracyjne. Najwyższy ze szczytów trekkingowych – Mera Peak osiąga wysokość 6 461 m n.p.m. i dostępny jest dla tzw. „zwykłego turysty”. Oczywiście sformułowanie to jest nadużyciem, tu doświadczenie wysokogórskie oraz bardzo dobra kondycja fizyczna i dobry stan zdrowia są absolutnie niezbędne. Do wyboru macie właśnie wspomniany Mera Peak, najpopularniejszy szczyt trekkingowy Island Peak (6 189 m np.p.m.) czy też Lobuche Peak (6 119 m n.p.m.). 5 punktów.

 

Cena.
Tutaj chyba nie będzie zaskoczeń. Im krótszy, łatwiejszy i popularny trekking, gdzie dostęp do bazy „turystycznej” jest łatwiejszy, tym niższa cena. Najdroższe są przygody w regionach trudno dostępnych i wymagających specjalnych pozwoleń (Dolpo, Mustang), czy też dopiero zyskujących na popularności (Kanczendzonga, Makalu) oraz tych, które trwają długo. Odrębną kategorią cenową są szczyty trekkingowe, duży koszt tego przedsięwzięcia to zakup pozwoleń wejścia na szczyt, jak również wymagania związane z obecnością wspinaczy wysokościowych i dostępem do odpowiedniego sprzętu.
Gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej na temat cen – zapraszamy do naszego poprzedniego wpisu, w którym tłumaczymy dlaczego wyjazd do Nepalu nigdy nie będzie last minute do Egiptu.

Pamiętaj, to Twoja droga!

Inne posty

Znajdź swoją
Własną
drogę

Newsletter

Należymy do:

  • w Katmandu
  • i
  • w Katmandu
  • i