Dlaczego Nepal warto odwiedzić wkrótce.

Dlaczego Nepal warto odwiedzić wkrótce.

o15/06/2015

Kochasz góry? Od dłuższego czasu marzysz by doświadczyć przygody w Himalajach? Lektura górskich podróży Kukuczki, Messnera czy Czerwińskiej rozbudza w Tobie pożądanie doświadczenia kolejnej przygody? A może zastanawiasz się jak naprawdę wygląda mix buddyzmu i hinduizmu w społeczeństwie, w którym aranżowanie małżeństw nie jest niczym niezwykłym? Chciałbyś posmakować dhal bhat czy słynnych pierożków momo a może po prostu zaszyć się na kilka dni w górskim schronisku i pijąc masala tea z widokiem na Annapurnę zastanowić się trochę nad swoim życiem…? Nepal warto odwiedzić wkrótce, sezon rozpoczyna się już we wrześniu.
W ostatnich dwóch miesiącach o Nepalu zrobiło się szczególnie głośno za sprawą tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi, które pochłonęło ponad 8 tysięcy ofiar. Czy to oznacza koniec turystyki do kraju najbardziej popularnego wśród górskich turystów?
Media, choć odgrywają wielką i bardzo pomocną rolę zarówno w informowaniu o sytuacji bieżącej, jak również zwracając uwagę świata na potrzebę pomocy, bez której Nepal samodzielnie nie mógłby sobie poradzić, niekiedy przedstawiają zaburzony obraz aktualnej sytuacji w tym górskim królestwie.
To prawda, że było to największe i najtragiczniejsze w skutkach trzęsienie ziemi od 81 lat. To prawda, że Nepal jeszcze długo będzie podnosił się z tej tragedii oraz, że mnóstwo domostw zostało uszkodzonych, wiele zniszczonych, nie wspominając o tragediach ludzkich związanych ze stratą bliskiej osoby, szkodach materialnych i emocjonalnych. Nepalczycy potrzebują i będę potrzebowali pomocy jeszcze długo, przede wszystkim dlatego, że Nepal oprócz tego, że jest jednym z najpiękniejszych krajów świata, jest również jednym z najbiedniejszych na całym globie z PKB per capita PPP około 2 172 USD na osobę (dla porównania w Polsce wynosi ok. 22 513 USD! ). 
Zgodnie z informacjami podawanymi przez Trekking Agencies’ Association of Nepal (TAAN), kontynuacja turystyki w Nepalu jest bezpieczna, a do Nepalu warto się udać już w najbliższym sezonie. Także dlatego, że wiele agencji turystycznych, właścicieli hoteli i pensjonatów, jak również przewoźników, zdecydowało się obniżyć i tak relatywnie niewysokie ceny swoich usług. Wszystko po to by zachęcić turystów by wrócili, by przekonać, że Nepal wciąż jest bezpieczny.
Podajemy kilka istotnych faktów, które mogą Wam pomóc w podjęciu decyzji:

 • Rejon Annapurny prawie w ogóle nie ucierpiał w trzęsieniu ziemi i jest bezpieczny dla turystów- turystyka może być kontynuowana, dla początkujących polecamy przede wszystkim piękny i łatwy trekking – Annapurna o wschodzie słońca
 • Rejon Everestu wbrew podawanym przez media informacjom nie uległ dużej dewastacji. Większość strat dotyczy regionu Solu Khumbu na południe od Lukli, z której rozpoczynają się wszystkie wyprawy w region Everestu. Trasy prowadzą w górę, w tereny znacząco mniej dotknięte przez trzęsienie. Część domostw uległa wprawdzie zniszczeniu, ale już są naprawiane, do Lukli codziennie docierają dostawy materiałów do odbudowy i z pewnością w najbliższych miesiącach większość z nich zostanie odbudowana (poznawszy nepalskie domostwa łatwo zrozumieć dlaczego odbudowa jest możliwa w kilka tygodni, najwyżej miesięcy). Co ważniejsze dla turystów - wszystkie mosty na głównych szlakach pozostały nietknięte a szlaki są dostępne. W tym regionie szczególnie polecamy tradycyjny Trekking do bazy pod Everestem lub nieco trudniejszą, lecz niezwykle malowniczą wersję – Trekking do bazy pod Everestem przez jeziora Gokyo.
  • Główne zabytki Kathmandu nie uległy dużej dewastacji. Pasuphatinath, Boudhanath, Budhanilkantha są nadal dostępne dla turystów a straty w tych obiektach nie są wielkie. Niestety plac królewski Durbar Square uległ dużemu zniszczeniu, lecz część świątyń pozostała nienaruszona (np. bardzo chętnie odwiedzana Świątynia Kumari - żyjącego Bóstwa). Durbar Square oraz Boudhanath 15 czerwca b.r. ponownie zostały otwarte dla turystów. Całkowitemu zniszczeniu uległa natomiast zabytkowa wieża Dharahara (często pokazywana w mediach w pierwszych dniach po trzęsieniu), która nie była jednak zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Bhaktapur - piękne średniowieczne miasto położone ok. 30 km od Kathmandu niestety uległo dużym zniszczeniom, nie wszystkie świątynie jednak zostały zdewastowane.
  • Patan Durbar Square, Główny Plac Królewski w mieście Lalitpur (to oryginalna nazwa miasta Patan, która oznacza "Miasto Piękna"), również został ponownie otwarty dla turystów 15 czerwca b.r..
  • Źle natomiast wygląda sytuacja w rejonach Langtang i Manaslu, w tym okolicach Gorkha. Niestety te rejony uległy dużym zniszczeniom. Turystyka w regionie Langtang nie jest w tej chwili możliwa ani bezpieczna, jeśli zaś chodzi o region Manaslu – trwa przebudowanie szlaków aby trekking na tym obszarze ponownie był możliwy.
  Reasumując. Większość szlaków jest całkowicie dostępna i bezpieczna, infrastruktura hotelowa jak również komunikacja są dalej dostępne w większości rejonów turystycznych. Warto przy okazji zaoszczędzić, korzystać ze zniżek, które oferują agencje świadczące usługi turystyczne, należy jednak zawsze sprawdzić czy wybiera się tą legalną, dającą Wam odpowiednie gwarancje. Nepal i serdeczni Nepalczycy czekają - warto na własne oczy zobaczyć ten przepiękny kraj lub powrócić do Nepalu znowu – tych co byli raczej nie trzeba przekonywać… :)

 

Inne posty

Znajdź swoją
Własną
drogę

Newsletter

Należymy do:

 • w Katmandu
 • i
 • w Katmandu
 • i