Kontynuacja turystyki

o27/05/2015

  Trzęsienie ziemi w Nepalu było wielką tragedią dla jego mieszkańców, jego skutki będą odczuwane jeszcze przez wiele miesięcy, a w niektórych miejscach nawet przez wiele lat. Trzęsienie pochłonęło ponad 8,6 tysiąca ofiar, prawie 0,5 mln domostw zostało zniszczonych, kolejnych 250 tysięcy zostało uszkodzonych a z powierzchni ziemi zostało zmiecionych około 25 000 sal lekcyjnych! Nepal jeszcze długo będzie potrzebował pomocy, ale Nepalczycy to bardzo silny naród, który na pewno podniesie się z tej tragedii.

Jedną z największych trosk Nepalczyków, którzy myślą o tym co będzie jutro, jest dramatyczny spadek liczby turystów w miesiącu maju, który jest jednym ze szczytowych miesięcy sezonu turystycznego. To naturalna konsekwencja wielkiej tragedii, nie pozostająca jednak bez wpływu na mieszkańców. Z uwagi na to, że turystyka należy do jednch z głównych źródeł zapewniających miejsca pracy a tym samym przychody Nepalczykom, zarówno rząd nepalski, Nepalczycy, jak również wiele organizacji krajowych i międzynarodowych oraz mnóstwo ludzi dobrej woli pracują nad tym aby sytuacja w kraju jak najszybciej uległa poprawie, jak również by turyści jak najprędzej i w co najmniej tak samo licznej ilości, chętnie wracali do Nepalu. Do Nepalu docierają również specjaliści z zakresu geologii, którzy w najbliższych tygodniach i miesiącach będą pracowali nad określeniem dokładnego stanu terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi.

Media, choć odgrywają wielką i bardzo pomocną rolę zarówno w informowaniu o sytuacji w kraju, jak również zwracając uwagę świata na potrzebę pomocy, bez której Nepal samodzielnie nie mógłby sobie poradzić, niekiedy przedstawiają zaburzony obraz sytuacji, który może zakrzywiać obraz stanu faktycznego.

Podajemy więc kilka istotnych dla turystów faktów:

  • Rejon Annapurny prawie w ogóle nie ucierpiał w trzęsieniu ziemi i jest bezpieczny dla turystów- wyprawy w ten rejon będą kontynuowane od września 2015 w niezmienionym kształcie.
  • Rejon Everestu wbrew podawanym przez media informacjom nie uległ dużej dewastacji. Większość strat dotyczy regionu Solu Khumbu na południe od Lukli, z której rozpoczynają się wszystkie wyprawy w region Everestu. Trasy prowadzą w górę, w tereny znacząco mniej dotknięte przez trzęsienie. Część domostw uległa wprawdzie zniszczeniu, ale już są naprawiane, do Lukli codziennie docierają dostawy materiałów do odbudowy i z pewnością w najbliższych miesiącach większość z nich zostanie odbudowana. Co ważniejsze dla turystów - wszystkie mosty na głównych szlakach pozostały nietknięte a szlaki są dostępne. Niedogodnością może być zmiana guesthouse'u vs. planowany w oryginalnym planie. Trekkingi w tym regionie będę realizowane przez nas od września 2015.
  • Główne zabytki Kathmandu nie uległy dużej dewastacji. Pasuphatinath, Boudhanath, Budhanilkantha są nadal dostępne dla turystów a straty w tych obiektach nie są wielkie. Niestety plac królewski Durbar Square uległ dużemu zniszczeniu, lecz część świątyń pozostała nienaruszona (np. Świątynia Kumari - żyjącego Bóstwa). Zgodnie z zapowiedzią władz, Durbar Square oraz Boudhanath zostaną otwarte dla turystów już 15 czerwca. Całkowitemu zniszczeniu uległa natomiast zabytkowa wieża Dharahara (często pokazywana w mediach w pierwszych dniach po trzęsieniu), która nie była jednak zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Bhaktapur - piękne średniowieczne miasto położone ok. 30 km od Kathmandu niestety uległo dużym zniszczeniom, nie wszystkie świątynie jednak zostały zdewastowane.
  • Władze zapowiedziały również otwarcie Patan Durbar Square dla turystów od 15 czerwca.
  • Źle natomiast wygląda sytuacja w rejonach Langtang i Manaslu, w tym okolicach Gorkha. Niestety te rejony uległy dużym zniszczeniom i turystyka na tych obszarach nie jest bezpieczna, dlatego do czasu odbudowy szlaków i pewnych informacji o bezpieczeństwie turystycznym tych regionów, nasze wyprawy w te rejony zostają zawieszone.

W przypadku jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.

Na koniec zaproszenie filmowe do Kathmandu.

 

Inne aktualności

Znajdź swoją
Własną
drogę

Newsletter

Należymy do:

  • w Katmandu
  • i
  • w Katmandu
  • i